У петак, 19. јула 2024. у Галерији Завичајног музеја – Петровац на Млави, отворена је изложба MNEMONEYE/MEMENTO/SETI ME SE – Геме и камеје из античке збирке Народног музеја у Пожаревцу. Изложбу су отвориле директорка музеја Жаклина Перић и ауторка Теодора Бранковић, музејски саветник археолог.

У античкој збирци Народног музеја Пожаревац налази се 150 гема, камеја и украсног камења припремљеног за прстење и друге типове накита. Углавном су израђени од полудрагог камења, док је мањи број израђен од стаклене пасте. Гема је минијатурни обрађени полудраги камен (карнеол, јаспис, аметист, оникс, ахат, калцедон, горски кристал) са урезаном представом у негативу. Као орнаментика јављају се митолошке сцене, портрети, божанства, геме са натписима, геме са gryllo тематиком, гностичке и ранохришћанске. Најстарије геме потичу из Египта и Месопотамије. Геме су стављане у брошеве, прстење, медаљоне и огрлице. Првобитна намена гема била је печатна, да би у каснијем периоду постала украсна. Камеје су такође израђене од полудрагог камена (вишеслојног и вишебојног), али је представа на њима рељефна, тако да основа и испупчена фигура имају различите боје. Спадају у луксузни накит и углавном се налазе у медаљонима и наушницама.

Изложба траје до 16. августа 2024.