Да ли сте знали да је 2025. година … година археологије?
Завичајни музеј с поносом најављује свој допринос обележавању године посвећене археологији отварањем изложбе „БЕЛОВОДЕ РЕТРОСПЕКТИВА“, којом се обележава 30 година од почетка првих археолошких истраживања неолитског насеља Беловоде.
Отварање изложбе:
У петак, 1. новембра 2024. године, у Галерији Завичајног музеја у Петровцу на Млави, свечано је отворена изложба „БЕЛОВОДЕ РЕТРОСПЕКТИВА“. Изложбу су отворили директорка Завичајног музеја Жаклина Перић, в.д. директора Народног музеја Пожаревац Саша Живановић и археолог Драган Јацановић.
Историјат истраживања:
Систематска археолошка истраживања започео је 1994. године Народни музеј у Београду под руководством археолога Душка Шљивара. Првобитно су истраживања вршена у сарадњи са Народним музејом у Пожаревцу, а након оснивања Завичајног музеја у Петровцу на Млави, ова установа постаје један од главних партнера у овом значајном пројекту.
До сада је истражено око 600 м² површине на локалитету, где је пронађено и испитано петнаестак објеката уништених у пожару, двадесетак јама и неколико одбрамбених ровова. Беловоде су од 2012. године постале предмет интересовања и истраживача са престижних међународних универзитета – Универзитета у Кардифу, Универзитетског колеџа у Лондону и Универзитета Колумбија из Њујорка.
Јединствени значај Беловода:
Оно што Беловоде издваја од осталих истовремених локалитета јесте хипотеза да је реч о каснонеолитском центру примарне металургије бакра. Ова претпоставка је заснована на бројним налазима малахита, који су присутни у готово свим археолошким слојевима, као и на близини рудника Ждрело, удаљеног свега 10 км од локалитета.
Програм током 2025. године:
Изложба „БЕЛОВОДЕ РЕТРОСПЕКТИВА“ биће отворена до марта 2025. године, након чега ће бити представљена публици у Пожаревцу и Јагодини.
Поред ове изложбе, Завичајни музеј ће до марта 2025. активно промовисати археолошко наслеђе кроз:
креативне радионице за децу
стручна вођења кроз изложбу за све заинтересоване
Видимо се у Завичајном музеју!